Batıkent İngiliz Kültür Koleji

Çift Dilli Eğitim | Batıkent Özel Okul | Batıkent Kolej

Çift Dilli Eğitim

Günümüzde dünyanın birçok yerinde çok sayıda çocuk iki dili birden kullanarak büyüyor. Günlük hayatlarında iki dili birden kullanan kişilere “iki dilli” bilingual adını veriyoruz. İngiliz Kültür Kolejleri’nde çocuklarımıza “ Şimdi size İngilizce öğreteceğiz.” diyerek ders vermek yerine İngilizce doğal yaşam akışında bir paylaşma süreci olarak sunulur. Böylece İngiliz Kültür Kolejleri’nde İngilizce bir ders değil bir iletişim aracı haline gelir.

İngilizce öğretmeni sınıf öğretmeninin yanında derslere girerek eş öğretmenlik yapar. Böylece bilingual eğitim uygulayan okullarımızda öğrencilerimiz mezun oluncaya kadar İngilizceyi anadilleri gibi konuşurlar.

İngiliz Kültür Kolejlerinde anaokulundan başlayarak tüm sınıflarımızda, alanında uzman, bir branş ve bir İngilizce öğretmeni olmak üzere iki öğretmen derse birlikte girer. Bilingual Eğitim Sistemi, iki farklı dilde, aynı mekân ve aynı zamanda eğitim yapan bir sistemdir.

Öğrencilerimiz, iki farklı dil konuşan iki farklı öğretmeni olduğu için İngilizce eğitimini bir ders olarak değil, günlük yaşantısının bir parçası olarak görür. İngilizce öğretmenlerimiz bahçede, yemekte, koridorda, atölyelerde, branş derslerinde, kısacası öğrencinin olduğu her alanda sadece ve sadece İngilizce konuşur, bu sayede öğrencilerimiz İngilizceyi bir iletişim aracı görür.

Hayatın doğal akışında ikinci bir dile maruz kalan öğrenciler, eğlenceli aktiviteler, farklı oyunlar, ilgi çekici etkinlikler ile İngilizceyi teoride değil, pratikte yaşayarak öğrenir. Bu aktif edinme süreci, dil öğrenimi süresini de oldukça kısaltmaktadır.

Çift dilli eğitim alan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, çocukların bilişsel gelişimlerinin daha hızlı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çocukların küçük yaşta böyle bir eğitim alması, akademik gelişimlerinin yanı sıra, sosyal gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. İkinci bir dilde iletişim kurabilen çocukların kendine güvenleri artarken, bu durum kişilik geliştirme sürecine de katkıda bulunur.

Gelecek nesillerin bir dünya vatandaşı olarak yetişmesi, okulumuzun en öncelikli hedefleri arasındadır. Bunun için çalışmaya, üretmeye, tüm gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.
Ön Kayıt Formu