Batıkent İngiliz Kültür Koleji

Robotik ve Kodlama | Batıkent Özel Okul | Batıkent Kolej

Robotik ve Kodlama

ROBOTİK
 
Bilgisayar alanında çok önemli isimlerin hepsinin ortak özelliği küçük yaşta programlama öğrenmiş olmalarıdır. Teknolojideki gelişmeler sistematik ve alternatif düşünme becerisini geliştiren, olaylar arasındaki bağlantıyı görmeyi sağlayan programlamayı hem eğlenceli hem de öğretici olarak çocuklara öğretebilmek artık mümkün hale gelmiştir. Özet olarak programlama öğrenmek insana; sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor. 


Neden Kodlama ve Robotik Eğitimi? 

• Gençler ileride hangi mesleği seçerlerse seçsinler, artık onlardan teknolojiye hakim olmaları bekleniyor.

• Günümüzün dijital dünyasında kodlama; matematik ve okuma□yazma ile birlikte temel bir gereksinim haline geldi.

• Kodlama en iyi erken yaşlarda öğreniliyor. Kodlamayı öğrenmek, bir yabancı dil öğrenmeye benziyor.

• Çocuklar sıralama, döngüler ve koşullar gibi kavramlarla ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi özümsüyorlar.

• Yapılan araştırmalara göre her 3 çocuktan biri henüz konuşma dahi öğrenmeden akıllı telefon, tablet vb. elektronik cihazlarla tanışıyor.

• Çocukların kodlama ile tanışmaları, kullandıkları cihazları faydalı araçlara dönüştürüyor.

• Kodlama diğer alanlarda başarıyı getirir. Programlama eğitimi; matematik, fen ve okuma yazma gibi farklı alanlardaki öğrenme becerilerini destekler.

Artık etrafımızı kuşatan dijital dünyayı çocuklar için oyun veya ders aracı dışına çıkararak onu daha derinden kavramayı, üretkenlik ve öğrenme aracına dönüştürmek için tasarlandı. Onlar artık yazılımların kullanıcısı değil hâkimi olacaklar. Kodlama ve robotik programları ekrandaki sanal canlandırma değil bir robot üzerinde gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır.

Küçük yaştakiler için program blokları yapbozu, Robot ise uzaktan kumandalı arabayı çağrıştırır. Böylece etkinlikler ders değil oyun havasında yapılır. Robotun programlamasıyla dersler güven ve merakı ateşlemekte aynı zamanda, işbirliği, iletişim ve dijital yeterlik için gerekli yeteneklerin edinilmesinde eğlenceli yollar sağlamaktadır. Kodlama görselleştirilmiş ve komutlar günlük dilden doğrudan alındığından çocukların yabancılaşmasının önüne geçilmiştir. 21 yüzyıl büyük dönüşümün ana öğeleri arasında sayılan robotiğe çocukların çağlarına uygun bir giriş yapmaları amaçlanmıştır.
 

KODLAMA

Scratch, ABD'de bulunan MIT'inin (Massachusetts lnstitute of Technology) geliştirdiği ilkokul çocukların kullanımına göre tasarlanmış oldukça basit bir ara yüze sahip programlama ortamıdır. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fare ile tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar ve hikâyeler yaratabilirsiniz. 

Scratch, renkli bir ara yüze sahiptir. Bu sayede çocukları yeni bir şeyler yaratmaya teşvik eder. Programlama dillerinin aksine, hazır fonksiyonlar kategorilere ayrılarak kolay bir biçimde kullanıma sunulmuştur. Bu sayede programlamaya yeni başlayan kişi, algoritma yapısını if,else,while,for gibi görece karmaşık ve noktalama işaretleri gibi özen isteyen yapıları kullanmadan kavrayabiliyor.
 
Scratch'i ister bilgisayarınıza kurun, isterseniz web tarayıcınızın penceresinden kullanın. Üye olursanız, başkalarının yarattığı değişik programları ve animasyonları görebilir, hoşunuza gidenleri kendi isteğinize göre değiştirebilir veya kendi yarattığınız eserinizi diğer kişiler ile paylaşmak için siz de sergileyebilirsiniz. Milyonlarca kişi evde, okulda, müzelerde, kütüphanelerde ve sosyal merkezlerde Scratch projeleri oluşturmaktadır.


Ayrıca Scratch ile entegre edilmiş robotların programlanması ve bu robotlara belirli görevlerin yaptırılması ve ilerleyen süreçlerde de öğrencinin kendi robot tasarımının gerçekleşmesi için temel düşünme algoritmasının oluşmasını sağlar. Böylelikle öğrenciler, yaratıcılıklarını tam anlamıyla meydana çıkarmış olurlar. Robotik kodlamanın temelini de Scratch oluşturur. Günümüz toplumunda bilgisayar programları kodlayabilme yeteneği okuryazarlığın önemli bir parçasıdır. İnsanlar Scratch ile kodlamayı öğrendiklerinde problem çözme, projeler dizayn etme ve iletişim kurma fikirleri hakkında önemli stratejiler öğrenirler. 

Robotik kodlama dersinin bir parçası olarak müfredatla iç içe kullanılmaktadır. 
 
3 BOYUTLU TASARIM / TINKERCAD 


Kodlama ve robot sınıfımızda 3 boyutlu modelleme için TINKERCAD'I kullanıyoruz. Tinkercad, herkesin kolayca kullanabileceği tarayıcı tabanlı 3D tasarım ve modelleme aracıdır. Öğrenciler Tinkercad'i kullanarak oyuncak, prototip, ev dekoru, Minecraft modelleri ve mücevher tasarımı yapabilirler. Seçenekler sonsuzdur. Şekiller, Tinkercad'deki temel yapı nesneleridir. Şekiller malzeme ekleyip kaldırabilir. Kendi şekillerini içe aktarabilir veya mevcut şekillerle çalışabilirler. Nesneleri serbest hareket ettirir, döndürür, ayarlarlar. Tüm bu süreçler çok fazla üst düzey beceriyi de peşinden getirmektedir. 

Böylelikle 3D tasarımın temel mantığını kavrayarak tasarım penceresinden bakabilme becerisi öğrencilere verilir. Yine hayallerini gerçekleştirmeleri ve kendilerini ifade etmeleri için 3D tasarım oldukça önemlidir. Tasarladıkları 3 boyutlu nesnelerin çıktılarını alarak kendi tasarımlarına hayat verirler. 
Ön Kayıt Formu