Batıkent İngiliz Kültür Koleji

Yemek Hizmeti | Batıkent Özel Okul | Batıkent Kolej

Yemek Hizmeti

Yemek sırasında sağlıklı bir ortam oluşturmak ve yeme alışkanlığını “doğru beslenme” anlayışına dönüştürmek adına, yemeklerimiz gelişme çağında olan çocuklarımızın gereksinimlerine göre yaş grupları ve gelişim düzeyleri gözetilerek gıda mühendisimiz tarafından kalorisi hesaplanarak sunulmaktadır. 

Okulumuzda, anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerimize sabah kahvaltısı, 2. Sınıftan 4. sınıfa kadar süt/meyve suyu ve aperatif, etüte kalan öğrencilerimize ikindi beslenmesi, tüm öğrencilerimize ise öğle yemeği sunulmaktadır. Yemeklerimiz, okulumuz bünyesindeki profesyonel aşçılarımız tarafından hazırlanıp sıcak bir ev yemeği lezzetinde öğrencilerimize sunulur.

Okulumuz yönetimi için, öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, eğitim ve öğretimleri kadar hassas bir konudur. Bu nedenle öğrencilerimizin tüm öğünlerde tükettikleri besinler, okulumuz bünyesinde çalışan, 12 kişilik bir ekip tarafından üretilmekte ve sunulmaktadır.

Yiyecekler, tüketime hazır duruma gelinceye kadar birçok kontrol aşamasından geçerek, öğrencilerimize sunulmaktadır.
 
Ham maddeler okulumuz deposuna girmeden önce, tarih, sıcaklık, ambalaj, görünüm, koku ve miktar açısından dikkatlice kontrol edilerek, depolarımızda uygun sıcaklık ve sürelerde bekletilmekte ve kullanılmaktadır.

Yemek mönülerimiz öğrencilerimizin günlük ihtiyaçlarına göre planlanmaktadır.

Yemeklerin üretimleri sırasında gerekli sıcaklık, tat, koku ve kıvam kontrolü yapılmakta ve 72 saat saklanmak üzere numuneleri alınmaktadır.

Yemeklerin hazırlanışı, sunumu sırasında görevli personel, bone, maske, kolluk ve eldiven kullanarak gerekli hijyen koşullarına uymaktadır.

Bulaşıklar ise, mevcut bulaşık makinelerimizde yüksek ısıda yıkanarak gerekli hijyen koşulları sağlanmaktadır.

Yemekhane alanı, masa ve sandalyeler her öğünden sonra dikkatlice temizlenmektedir.

Kullanılan ham maddeler, yemek kalitesini doğrudan etkilediği için güvenilir markalar tercih edilmektedir.


ÇÖLYAK İÇİN ÖZEL ÜRETİM 

Okulumuzda bulunan çölyaklı öğrenci ve personel için, glutensiz yemek üretimi yemekhanemiz bünyesinde çalışan gıda mühendisimiz kontrolünde yapılmaktadır. Çölyak için yapılan üretimde kullanılan tüm ham maddeler glutensiz temin edilmektedir. Bu özel üretim için kullanılan tüm malzemeler (tencere, tava, fırın, kesme tahtası, vb.) diğer yemeklerin üretimi için kullanılan malzemeden ayrıdır. Çölyaklı öğrenci ve personel için, için ürettiğimiz yemekler, diğer yemeklerle karıştırılmaması için turuncu tabldotlarla sunulmaktadır.
Ön Kayıt Formu